NM i friidrett 1955
Norgesmesterskapet i friidrett 1955 bestod av flere arrangementer som i 1955 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Bislett stadion i Oslo 12.–14. august. Arrangører var Norges Friidrettsforbund og Oslo Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere ble Bjørn Thorkildsen og Reidun Buer.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1955 – Bergen 27. februar
- Trekamp (kvinner) og femkamp (menn) – Skatval 26. juni
- Femkamp (kvinner), tikamp (menn) og stafetter – Kristiansand 30.–31. juli
- 25 km landeveisløp – Trondheim 12. juni
- Maraton – Lunde i Telemark 31. juli
- Terrengløp – Oslo 8. mai (3 km) og Drammen 8. mai (8 km)
- Skogsløp – Hokkåsen 9. oktober
Kvinner
60 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Reidun Buer | IL i BUL | 7.7 |
02 | Anne Lise Thoresen | Tyrving | 7.7 |
03 | Jorun Tangen | IL i BUL | 7.7 |
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Lise Thoresen | Tyrving | 12.5 |
02 | Reidun Buer | IL i BUL | 12.6 |
03 | Jorun Tangen | IL i BUL | 12.7 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Reidun Buer | IL i BUL | 25.4 |
02 | Anne Lise Thoresen | Tyrving | 25.8 |
03 | Jorun Tangen | IL i BUL | 26.2 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jorun Tangen | IL i BUL | 12.0 |
02 | Astrid Haukaas | Frisinn | 12.4 |
03 | Aud Eide Olsen | TIF Viking | 12.6 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Huse Kari Steffensen Jorun Tangen Reidun Buer | IL i BUL | 49.9 |
02 | Tyrving | 51.3 | |
03 | Ull-Kisa | 53.1 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Anne Lise Thoresen | Tyrving | 4.99 |
02 | Jorun Tangen | IL i BUL | 4.98 |
03 | Astrid Haukås | Frisinn | 4.97 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Synnøva Reikvam | Bergens Turn | 1.48 |
02 | Anbjørg Stifoss | Grane | 1.45 |
02 | Bodil Schanke | Oslo IL | 1.45 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Edith Todnem | IF Ørnulf | 10.81 |
02 | Jorun Tangen | IL i BUL | 10.75 |
03 | Johanne Venås | Frol | 10.55 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Edith Todnem | IF Ørnulf | 36.40 |
02 | Gudrun Aagaard | Sarpsborg | 34.49 |
03 | Johanne Greibrok | Skarphedin | 34.36 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Alfhild Nærland | Skjalg IL | 37.44 |
02 | Edith Todnem | IF Ørnulf | 32.68 |
03 | Bjørg Myhre | Tyrving | 30.24 |
Slengball
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Aslaug Homble | Nannestad | 43.92 |
02 | Hallfrid Østerbø | Bergens Turn | 42.90 |
03 | Edel Leverås | Frol | 42.14 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Birger Marsteen | SK Rapp | 10.8 |
02 | Tor Olsen | Halden IL | 10.9 |
03 | Hermund Høgheim | Norrøna | 11.0 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Birger Marsteen | SK Rapp | 22.0 |
02 | Bjørn Nilsen | Skjalg IL | 22.2 |
03 | Svein Oseid | IK Tjalve | 22.4 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Boysen | IK Tjalve | 48.0 |
02 | Kjell Mangset | Sarpsborg | 49.0 |
03 | Svein Oseid | IK Tjalve | 49.1 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Boysen | IK Tjalve | 1:50.4 |
02 | Ragnar Andersen | Halden IL | 1:51.0 |
03 | Ulf Bertil Lundh | Fredrikstad IF | 1:55.2 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Hamarsland | Gular | 3:53.4 |
02 | Terje Lilleseth | IL i BUL | 3:53.4 |
03 | Karl E. Lunaas | IL i BUL | 3:54.6 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ernst Larsen | Ranheim IL | 14:14.0 |
02 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 14:14.8 |
03 | Tor Torgersen | Torodd IF | 14:50.2 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Magne Åbråten | Lunner IL | 31:34.6 |
02 | Idar Dahl | Strindheim IL | 31:45.0 |
03 | Olav Sande | Svint | 31:50.4 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Viktor Olsen | Charlottenlund SK | 1:21:19 |
02 | Asbjørn Østvold | Hokåsen | 1:21:52 |
03 | Victor Larsen | Charlottenlund SK | 1:23:06 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Systad | TIF Viking | 2:43:14 |
02 | Viktor Olsen | Charlottenlund SK | 2:50:18 |
03 | Asbjørn Østvold | Hokåsen | 3:00:17 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 12:30 |
02 | Ernst Larsen | Ranheim IL | 12:44 |
03 | Svein Hagtvedt | Hedrum | 13:10 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Victor Larsen | Charlottenlund SK | 27:08 |
02 | Asbjørn Østvold | Hokåsen | 27:11 |
03 | Lars Gjermshus | Kongsvinger | 27:44 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 1:06:12 |
02 | Idar Dahl | Strindheim IL | 1:09:34 |
03 | Victor Larsen | Charlottenlund SK | 1:10:05 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Olsen | Halden IL | 14.9 |
02 | Jan Borgersen | Fredrikstad IF | 15.1 |
03 | Arne Dahl | IL Varden | 15.2 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Finn Larsen | SK Vidar | 53.8 |
02 | Jan Borgersen | Fredrikstad IF | 54.4 |
03 | Reidar Nilsen | Grand | 54.6 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ernst Larsen | Ranheim IL | 8:50.6 |
02 | Endre Gåsemyr | Gular | 9:13.2 |
03 | Olav Aase | Seim | 9:16.4 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Lie Svein Oseid Erik Bjølseth Audun Boysen | IK Tjalve 2 | 43.0 |
02 | Oslo-Ørn | 43.7 | |
03 | IK Tjalve 1 | 43.7 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Erik Bjølseth Harald Ødegaard Svein Oseid Audun Boysen | IK Tjalve | 3:19.8 |
02 | Oslo-Ørn | 3:27.8 | |
03 | Oslo Turn | 3:29.6 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Alf Eidsæther Magne Tveit Karl Lunaas Terje Lilleseth | IL i BUL | 16:09.8 |
02 | IK Tjalve | 16:26.6 | |
03 | Oslo-Ørn | 16:54.8 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roald Karlsen Ulf Larsen Jens Meinich Finn Larsen | SK Vidar | 1:58.0 |
02 | Halden IL | 1:58.5 | |
03 | Torodd IF | 1:59.2 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Torkel Hurvenes | Grane | 6.92 |
02 | Roar Berthelsen | IK Tjalve | 6.84 |
03 | Geir Arnfinn Husby | Ås | 6.77 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Thorkildsen | IF Hellas | 1.91 |
02 | Johan P. Arnstad | Fram Skatval | 1.85 |
03 | Bjørn Gundersen | Elverum | 1.80 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Jakob Rypdal | Tresfjord | 14.62 |
02 | Odd Larsen | Staal | 14.10 |
03 | Rune Nilsen | IL i BUL | 13.98 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hermund Høgheim | Norrøna | 4.00 |
02 | Thorolf Rafto | Norrøna | 3.60 |
03 | Norvald Herstad | Gular | 3.60 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sverre Øverby | Vestheim | 14.87 |
02 | Bjarne Lunde | IF Ørnulf | 14.20 |
03 | Arvid Mikkelsen | Bergkam. | 14.00 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristian Johansen | Jutul | 47.36 |
02 | Reidar Hagen | Vinstra | 46.92 |
03 | Stein Haugen | IL i BUL | 44.96 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Egil Danielsen | Hamar IL | 69.17 |
02 | Einar Røberg | Søre Trysil | 66.20 |
03 | Hans Øverland | Høybråten & Stovner | 63.16 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Peder Norbye | Mebonden IL | 51.04 |
02 | Einar Kjuus | Holstad | 49.72 |
03 | Magne Føleide | Florø | 47.68 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.