NM i friidrett 1951
Norgesmesterskapet i friidrett 1951 bestod av flere arrangementer som i 1951 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Bislett stadion i Oslo 17.–19. august. Arrangør var Norges Friidrettsforbund.[1][2]
Dette var første gang hovedmesterskapet for kvinner og menn ble holdt sammen. Kongepokalvinnere ble Sverre Strandli og Jorun Askersrud.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1951 – Sandefjord 25. februar
- Trekamp og femkamp – Larvik 24. juni
- Tikamp og stafetter – Trondheim 1.–2. september
- 25 km landeveisløp – Tresfjord 17. juni
- Maraton – Bergen 15. juli
- Terrengløp – Voss 14. mai (3 km) og Trondheim 14. mai (8 km)
- Skogsløp – Bodø 7. oktober
Kvinner
60 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jorun Askersrud | IL i BUL | 7.8 |
02 | Ragnhild Sørum | Herd | 7.9 |
03 | Liv Paulsen | Viking, Stavanger | 8.1 |
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jorun Askersrud | IL i BUL | 12.4 |
02 | Ragnhild Sørum | Herd | 12.6 |
03 | Elsa Aschim | IL i BUL | 12.8 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jorun Askersrud | IL i BUL | 26.8 |
02 | Elsa Aschim | IL i BUL | 27.2 |
03 | Lilly Tønnesen | IL i BUL | 27.4 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jorun Askersrud | IL i BUL | 12.5 |
02 | Anne Sofie Moen | IL i BUL | 13.1 |
Kun 2 deltagere
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Sofie Moen Elsa Aschim Lilly Tønnesen Jorun Askersrud[4] | IL i BUL | 50.9 |
02 | IL Tyrving | 52.8 | |
03 | Gjøvik | 53.4 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Jorun Askersrud | IL i BUL | 5.33 |
02 | Johanne Greibrok | Grendi | 5.07 |
03 | Grethe Werner | Torshaug IF | 5.02 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Johanne Greibrok | Grendi | 1.50 |
02 | Kirsti Jordet | Follogutane | 1.40 |
03 | Kari Halten | Rissa | 1.40 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Johanne Greibrok | Grendi | 11.37 |
02 | Kirsti Jordet | Follogutane | 10.98 |
03 | Kirsten Johannesen | Norrøna | 10.93 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kirsti Jordet | Follogutane | 36.61 |
02 | Edith Todnem | IF Ørnulf | 35.51 |
03 | Bjørg Kristiansen | Lena | 33.86 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Åse Kjølseth | Oslo IL | 35.54 |
02 | Kirsti Jordet | Follogutane | 32.60 |
03 | Bjørg Kristiansen | Lena | 31.40 |
Slengball
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kirsti Jordet | Follogutane | 43.21 |
02 | Grethe Werner | Torshaug IF | 40.35 |
03 | Edith Todnem | IF Ørnulf | 38.22 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjell Mangset | Sarpsborg | 10.9 |
02 | Hans Henrik Hartmann | Norodd | 11.0 |
03 | Tor Frøsaker | IF Ready | 11.1 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjell Mangset | Sarpsborg | 22.3 |
02 | Tor Frøsaker | IF Ready | 22.5 |
03 | Ivar Espenes | Strindheim IL | 22.6 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ivar Espenes | Strindheim IL | 49.9 |
02 | Bjørn Hansen | Moss IL | 50.2 |
03 | Leif Arne Ekeheien | IK Tjalve | 50.3 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Audun Boysen | Torodd | 1:53.0 |
02 | Terje Lilleseth | IL i BUL | 1:53.5 |
03 | Magne Tveit | IL i BUL | 1:54.6 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjell Johansen | Tønsberg-Kam | 3:56.0 |
02 | Kaare Vefling | Sandefjord | 3:57.0 |
03 | Reidar Hannestad | TIF Viking | 3:57.4 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 14:37.6 |
02 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 14:42.4 |
03 | Knut Tveten | Gjelleråsen | 14:42.6 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 30:14.8 |
02 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 30:52.0 |
03 | Knut Tveten | Gjelleråsen | 31:09.6 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 1:25:26 |
02 | John Systad | TIF Viking | 1:26:42 |
03 | Viktor Larsen | Charlottenlund SK | 1:30:54 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Systad | TIF Viking | 2:39:30 |
02 | Viktor Olsen | Charlottenlund SK | 2:40:10 |
03 | Olivius Kihlen | Kjellmyra | 2:54:58 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sigurd Slaatten | Moss | 13:08 |
02 | Einar Nymark | Nymark | 13:13 |
03 | Arthur Låstad | Norna-Salhus | 13:21 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 25:11 |
02 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 25:30 |
03 | Rolf Svendsen | Ranheim IL | 26:29 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Rolf Svendsen | Ranheim IL | 1:06:24 |
02 | Asbjørn Østvold | Hokåsen | 1:06:48 |
03 | Knut Knutsen | BUL | 1:08:29 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hermann Vikan | Blink | 15.2 |
02 | Helge Christensen | TIF Viking | 15.2 |
03 | Jan Borgersen | Fredrikstad IF | 15.5 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Engebretsen | IF Liv | 55.4 |
02 | Roald Wisted-Thu | Hinna IL | 55.5 |
03 | Hans Egelund | Bestum | 56.5 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ernst Larsen | Wing | 9:14.6 |
02 | Alv Kveberg | IL i BUL | 9:30.4 |
03 | Svein Skolt | Ullensaker-Kisa IL | 9:30.8 |
4 x 100 meter stafett
4 x 400 meter stafett
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Alf Ramsøy Karl Erik Lunaas Magne Tveit Terje Lilleseth[4] | IL i BUL | 16:21.6 |
02 | IK Tjalve | 16:23.2 | |
03 | IF Hellas | 16:42.6 |
1000 meter stafett
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Hermann Vikan | Blink | 7.07 |
02 | Trygve Stenerud | Ski | 6.89 |
03 | Svein Oseid | Ullevaal | 6.78 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Gundersen | Elverum | 1.93 |
02 | Eivind Wigstøl | IL i BUL | 1.80 |
03 | Bjørn Thorkildsen | IF Hellas | 1.80 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Rune Nilsen | IL i BUL | 14.50 |
02 | Jakob Rypdal | Tresfjord | 14.17 |
03 | Odd B. Giving | KFUM-kameratene | 13.99 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Erling Kaas | IK Tjalve | 4.00 |
02 | Andreas Larsen | Tønsberg-Kam | 3.60 |
03 | Rolf Kvernø | Strinda | 3.60 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Per Stavem | Stabæk | 15.00 |
02 | Bjarne Engen | IK Tjalve | 13.98 |
03 | Arthur Dybing | Haugesund IL | 13.82 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stein Johnson | IK Tjalve | 48.04 |
02 | Ivar Ramstad | Røra | 47.60 |
03 | Kristian Johansen | Jutul | 46.97 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Einar Røberg | Søre Trysil | 64.45 |
02 | Odd Mæhlum | Hamar IL | 61.29 |
03 | Sigmund Wohrm | IF Ready | 58.08 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sverre Strandli | Brandval | 58.33 |
02 | Johan Nordby | Torshaug IF | 43.81 |
03 | Nordahl Nicolaysen | Fossekallen | 43.03 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
- ^ a b Olaf Almenningen (1992): Bragder utan like: høgdepunkt gjennom 80 års idrettsliv, s. 236. Det Norske Samlaget. ISBN 8252139515.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.