Cupa URSS
| ||||
Sport | Fotbal | |||
Țară/regiune | Uniunea Sovietică | |||
Înființat(ă) în | 1936 | |||
Echipe | 32 | |||
Cele mai multe trofee | Spartak Moscova (10 titluri) | |||
Modifică date / text |
Cupa URSS (rusă Кубок СССР[1]), a fost prima competiție fotbalistică de cupă din Uniunea Sovietică, organizată sub egida Federației de Fotbal a URSS. Câștigătoarea competiției se califica pentru Cupa Cupelor UEFA.
Finale
An | Câștigătoare | Scor | Finalistă |
---|---|---|---|
1936 | Lokomotiv Moscova | 2 - 0 | Dinamo Tiflis |
1937 | Dinamo Moscova | 5 - 2 | Dinamo Tbilisi |
1938 | Spartak Moscova | 3 - 2 | Elektrik Leningrad |
1939 | Spartak Moscova | 3 - 1 | Stalinets Leningrad |
1944 | Zenit Leningrad | 2 - 1 | CDKA Moscova |
1945 | CDKA Moscova | 2 - 1 | Dinamo Moscova |
1946 | Spartak Moscova | 3 - 2 | Dinamo Tbilisi |
1947 | Spartak Moscova | 2 - 0 | Torpedo Moscova |
1948 | CDKA Moscova | 3 - 0 | Spartak Moscova |
1949 | Torpedo Moscova | 2 - 1 | Dinamo Moscova |
1950 | Spartak Moscova | 3 - 0 | Dinamo Moscova |
1951 | CDSA Moscova | 2 - 1 | Kalinin FC |
1952 | Torpedo Moscova | 1 - 0 | Spartak Moscova |
1953 | Dinamo Moscova | 1 - 0 | Zenit Kuybyshev |
1954 | Dinamo Kiev | 2 - 1 | Spartak Yerevan |
1955 | CDSA Moscova | 2 - 1 | Dinamo Moscova |
1957 | Lokomotiv Moscova | 1 - 0 | Spartak Moscova |
1958 | Spartak Moscova | 1 - 0 | Torpedo Moscova |
1959/60 | Torpedo Moscova | 4 - 3 | Dinamo Tbilisi |
1961 | Shakhtyor Stalino | 3 - 1 | Torpedo Moscova |
1962 | Shakhtyor Stalino | 2 - 0 | Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo |
1963 | Spartak Moscova | 2 - 0 | Shakhtar Donetsk |
1964 | Dinamo Kiev | 1 - 0 | Krylya Sovetov Kuybyshev |
1965 | Spartak Moscova | 0 - 0 2 - 1 (replay) | Dinamo Minsk |
1965/66 | Dinamo Kiev | 2 - 0 | Torpedo Moscova |
1966/67 | Dinamo Moscova | 3 - 0 | CSKA Moscova |
1967/68 | Torpedo Moscova | 1 - 0 | Pakhtakor Tashkent |
1969 | Karpaty Lviv | 2 - 1 | SKA Rostov-on-Don |
1970 | Dinamo Moscova | 2 - 1 | Dinamo Tbilisi |
1971 | Spartak Moscova | 2 - 2 1 - 0 (replay) | SKA Rostov-on-Don |
1972 | Torpedo Moscova | 0 - 0 1 - 1 (5-1 pen) (replay) | Spartak Moscova |
1973 | Ararat Yerevan | 2 - 1 | Dinamo Kiev |
1974 | Dinamo Kiev | 3 - 0 | Zorya Voroshilovgrad |
1975 | Ararat Yerevan | 2 - 1 | Zorya Voroshilovgrad |
1976 | Dinamo Tbilisi | 3 - 0 | Ararat Yerevan |
1977 | Dinamo Moscova | 1 - 0 | Torpedo Moscova |
1978 | Dinamo Kiev | 2 - 1 | Shakhtar Donetsk |
1979 | Dinamo Tbilisi | 0 - 0 (aet) (5-4 pen) | Dinamo Moscova |
1980 | Shakhtar Donetsk | 2 - 1 | Dinamo Tbilisi |
1981 | SKA Rostov-on-Don | 1 - 0 | Spartak Moscova |
1982 | Dinamo Kiev | 1 - 0 | Torpedo Moscova |
1983 | Shakhtar Donetsk | 1 - 0 | Metalist Kharkiv |
1984 | Dinamo Moscova | 2 - 0 | Zenit Leningrad |
1984/85 | Dinamo Kiev | 1 - 0 | Shakhtar Donetsk |
1985/86 | Torpedo Moscova | 1 - 0 | Shakhtar Donetsk |
1986/87 | Dinamo Kiev | 3 - 3 (aet) (4-2 pen) | Dinamo Minsk |
1987/88 | Metalist Kharkiv | 2 - 0 | Torpedo Moscova |
1988/89 | Dnipro Dnipropetrovsk | 1 - 0 | Torpedo Moscova |
1989/90 | Dinamo Kiev | 6 - 1 | Lokomotiv Moscova |
1990/91 | CSKA Moscova | 3 - 2 | Torpedo Moscova |
1991/92 | Spartak Moscova | 2 - 0 | CSKA Moscova |
Statistici
Performanță după club
Club | Republica | Câștigătore | Finalistă | Semi-finalistă | Anii câștigători |
---|---|---|---|---|---|
Spartak Moscova | RUS | 10 | 5 | 7 | 1938, 1939, 1946, 1947, 1950, 1958, 1963, 1965, 1971, 1992 |
Dinamo Kiev | UKR | 9 | 1 | 4 | 1954, 1964, 1966, 1974, 1978, 1982, 1985, 1987, 1990 |
Torpedo Moscova | RUS | 6 | 9 | 5 | 1949, 1952, 1960, 1968, 1972, 1986 |
Dinamo Moscova | RUS | 6 | 5 | 10 | 1937, 1953, 1967, 1970, 1977, 1984 |
CSKA Moscova | RUS | 5 | 3 | 11 | 1945, 1948, 1951, 1955, 1991 |
Shakhtar Donetsk | UKR | 4 | 4 | 6 | 1961, 1962, 1980, 1983 |
Dinamo Tbilisi | GEO | 2 | 6 | 7 | 1976, 1979 |
Ararat Yerevan | ARM | 2 | 2 | 2 | 1973, 1975 |
Lokomotiv Moscova | RUS | 2 | 1 | 7 | 1936, 1957 |
Zenit Leningrad | RUS | 1 | 2 | 7 | 1944 |
SKA Rostov-on-Don | RUS | 1 | 2 | 0 | 1981 |
Metalist Kharkiv | UKR | 1 | 1 | 1 | 1988 |
Karpaty Lviv | UKR | 1 | 0 | 2 | 1969 |
Dnipro Dnipropetrovsk | UKR | 1 | 5 | 1989 | |
Krylya Sovetov Kuybushev | RUS | 0 | 2 | 2 | |
Dinamo Minsk | BLR | 0 | 2 | 2 | |
Zorya Voroshilovgrad | UKR | 0 | 2 | 1 | |
Elektrik Leningrad | RUS | 0 | 1 | 1 | |
Kalinin city team | RUS | 0 | 1 | 0 | |
Znamya Truda Orekhovo-Zuyevo | RUS | 0 | 1 | 0 | |
Pakhtakor Tashkent | UZB | 0 | 1 | 1 | |
Neftchi Baku | AZB | 0 | 0 | 4 | |
Dinamo Leningrad | RUS | 0 | 0 | 3 | |
Rotor Volgograd | RUS | 0 | 0 | 1 | |
VSS Moscova | RUS | 0 | 0 | 1 | |
CSKA Kyiv | UKR | 0 | 0 | 1 | |
SK Odessa | UKR | 0 | 0 | 1 | |
Admiralteyets Leningrad | RUS | 0 | 0 | 1 | |
Qairat Almaty | KAZ | 0 | 0 | 1 | |
Cernomoreț Odesa | UKR | 0 | 0 | 1 | |
Sokol Saratov | RUS | 0 | 0 | 1 | |
MFK Mykolaiv | UKR | 0 | 0 | 1 | |
Iskra Smolensk | RUS | 0 | 0 | 1 | |
Tavriya Simferopol | UKR | 0 | 0 | 1 | |
Žalgiris Vilnius | LIT | 0 | 0 | 1 | |
Pamir Dushanbe | TAJ | 0 | 0 | 1 | |
Fakel Voronezh | RUS | 0 | 0 | 1 |
Performanță după republică
Republică | Trofee | Finaliste | Semi-finaliste | Cluburi câștigătoare |
---|---|---|---|---|
Russian SFSR | 31 | 32 | 59 | Spartak Moscova (10), Dinamo Moscova (6), Torpedo Moscova (6), CSKA Moscova (5), Lokomotiv Moscova (2), Zenit Leningrad (1), SKA Rostov-on-Don (1) |
Ukrainian SSR | 16 | 8 | 24 | Dinamo Kiev (9), Shakhtar Donetsk (4), Metalist Kharkiv (1), Karpaty Lviv (1), Dnipro Dnipropetrovsk (1) |
Georgian SSR | 2 | 6 | 7 | Dinamo Tbilisi (2) |
Armenian SSR | 2 | 2 | 2 | Ararat Yerevan (2) |
Byelorussian SSR | 2 | 2 | ||
Uzbek SSR | 1 | 1 | ||
Azerbaijan SSR | 4 | |||
Kazakh SSR | 1 | |||
Lithuanian SSR | 1 | |||
Tajik SSR | 1 |
Cei mai buni antrenori
Valeriy Lobanovsky (1939-2002).
Boris Arkadiev (1899-1986).
Nikita Simonyan (1926).
Loc | Nume | Medalii | Cluburi campioane | |
---|---|---|---|---|
Aur | Argint | |||
1 | Viktor Maslov | 6 | 3 | Torpedo Moscova (3), Dinamo Kiev (2), Ararat Yerevan (1) |
2 | Valeriy Lobanovsky | 6 | - | Dinamo Kiev |
3 | Boris Arkadiev | 4 | 1 | CDKA Moscova (3), Lokomotiv Moscova (1) |
Nikita Simonyan | 4 | 1 | Spartak Moscova (3), Ararat Yerevan (1) | |
5 | Oleg Oshenkov | 3 | 1 | Shakhtar Donetsk (2), Dinamo Kiev (1) |
6 | Valentin Ivanov | 2 | 5 | Torpedo Moscova |
7 | Aleksandr Sevidov | 2 | 2 | Dinamo Moscova |
8-11 | Nodar Akhalkatsi | 2 | 1 | Dinamo Tbilisi |
Konstantin Beskov | 2 | 1 | Dinamo Moscova | |
Konstantin Kvashnin | 2 | 1 | Spartak Moscova, Torpedo Moscova | |
Viktor Nosov | 2 | 1 | Shakhtar Donetsk |
Referințe și note
- ^ ucraineană Кубок СРСР; belarusă Кубак СССР; uzbecă СССР Кубоги; georgiană სსრკ თასი;
Legături externe
- USSR (Soviet Union) - List of Cup Finals, rsssf.com. Retrieved 16 May 2006.
|