Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1999
24. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Stambule w Turcji pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od 26 lipca do 1 sierpnia 1999. Oprócz zawodów pływackich na krytym basenie 50-metrowym, zawodnicy rywalizowali w skokach do wody i pływaniu synchronicznym.
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
Lp. | Państwo | Z | S | B | R-m |
---|---|---|---|---|---|
1 | Niemcy | 12 | 13 | 11 | 36 |
2 | Rosja | 10 | 9 | 5 | 24 |
3 | Holandia | 9 | 2 | 2 | 13 |
4 | Ukraina | 5 | 3 | 3 | 11 |
5 | Szwecja | 3 | 5 | 2 | 10 |
6 | Wielka Brytania | 3 | 4 | 6 | 13 |
7 | Francja | 3 | 3 | 6 | 12 |
8 | Węgry | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Włochy | 2 | 4 | 6 | 12 |
10 | Rumunia | 2 | 4 | 3 | 9 |
11 | Hiszpania | 2 | 4 | 0 | 6 |
12 | Dania | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Chorwacja | 0 | 3 | 0 | 3 |
14 | Izrael | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Polska | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Finlandia | 0 | 0 | 2 | 2 |
17 | Białoruś | 0 | 0 | 1 | 1 |
17 | Czechy | 0 | 0 | 1 | 1 |
17 | Belgia | 0 | 0 | 1 | 3 |
17 | Słowenia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Mężczyźni
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny | ||||||
Mężczyźni 50 m | Pieter van den Hoogenband Holandia | 22,06 | Lorenzo Vismara Włochy | 22,21 | Aleksandr Popow Rosja | 22,32 |
Mężczyźni 100 m | Pieter van den Hoogenband Holandia | 48,47 | Aleksandr Popow Rosja | 48,82 | Lars Frölander Szwecja | 49,40 |
Mężczyźni 200 m | Pieter van den Hoogenband Holandia | 1:47,09 | Paul Palmer Wielka Brytania | 1:48,01 | Massimiliano Rosolino Włochy | 1:48,37 |
Mężczyźni 400 m | Paul Palmer Wielka Brytania | 3:48,12 | Emiliano Brembilla Włochy | 3:48,50 | Dragos Coman Rumunia | 3:49,04 |
Mężczyźni 1500 m | Ihor Snitko Ukraina | 15:07,19 | Dragos Coman Rumunia | 15:13,10 | Sylvain Cros Francja | 15:18,26 |
Styl grzbietowy | ||||||
Mężczyźni 50 m | Stev Theloke Niemcy | 25,66 | Thomas Rupprath Niemcy | 25,94 | Mariusz Siembida Polska | 26,07 |
Mężczyźni 100 m | Stev Theloke Niemcy | 55,16 | Gordan Kožulj Chorwacja | 55,84 | Eithan Urbach Izrael | 55,87 |
Mężczyźni 200 m | Ralf Braun Niemcy | 1:59,74 | Gordan Kožulj Chorwacja | 2:00,07 | Emanuele Merisi Włochy | 2:00,50 |
Styl klasyczny | ||||||
Mężczyźni 50 m | Mark Warnecke Niemcy | 27,95 | Ołeh Lisohor Ukraina | 28,21 | Károly Güttler Węgry | 28,29 |
Mężczyźni 100 m | Domenico Fioravanti Włochy | 1:01,34 | Mark Warnecke Niemcy | 1:01,97 | Stephan Perrot Francja | 1:02,08 |
Mężczyźni 200 m | Stephan Perrot Francja | 2:12,46 | Dmitrij Komornikow Rosja | 2:12,88 | Johan Bernard Francja | 2:12,96 |
Styl motylkowy | ||||||
Mężczyźni 50 m | Pieter van den Hoogenband Holandia | 23,89 | Miloš Milošević Chorwacja | 24,17 | Mark Foster Wielka Brytania Lars Frölander Szwecja | 24,39 |
Mężczyźni 100 m | Lars Frölander Szwecja | 52,61 | James Hickman Wielka Brytania | 52,97 | Denys Syłantiew Ukraina | 53,04 |
Mężczyźni 200 m | Franck Esposito Francja | 1:57,20 | Denys Syłantiew Ukraina | 1:57,29 | Anatolij Poliakow Rosja | 1:5789 |
Styl zmienny | ||||||
Mężczyźni 200 m | Marcel Wouda Holandia | 2:01,43 | Massimiliano Rosolino Włochy | 2:01,46 | Jani Sievinen Finlandia | 2:02,11 |
Mężczyźni 400 m | Frederik Hviid Hiszpania | 4:17,16 | Mickey Halika Izrael | 4:17,49 | Marcel Wouda Holandia | 4:18,26 |
Styl dowolny | ||||||
Mężczyźni 4 × 100 m | Johan Kenkhuis Mark Veens Marcel Wouda Pieter van den Hoogenband Holandia | 3:16,27 | Denis Pimankow Siergiej Asjichmin Dimitrij Czernyszew Aleksandr Popow Rosja | 3:19,49 | Christian Keller Lars Marserburg Christian Tröger Lars Conrad Niemcy | 3:20,20 |
Mężczyźni 4 × 200 m | Christian Keller Stefan Pohl Lars Conrad Michael Kiedel Niemcy | 7:19,63 | Paul Palmer Gavin Meadows James Salter Edward Sinclair Wielka Brytania | 7:19,91 | Maksim Korsunow Dimitrij Kuzmin Andriej Kaprałow Dimitrij Czernyszew Rosja | 7:25,36 |
Styl zmienny | ||||||
Mężczyźni 4 × 100 m | Klaas-Erik Zwering Marcel Wouda Stefan Aartsen Pieter van den Hoogenband Holandia | 3:39,52 | Stev Theloke Mark Warnecke Christian Keller Christian Trögler Niemcy | 3:40,15 | Sergiej Ostapczuk Dmitrij Komornikow Władysław Kulikow Aleksandr Popow Rosja | 3:41,18 |
Otwarty akwen
Rezultaty
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Mężczyźni 5 km | Jewgiennij Beztruczenko Rosja | 59:08,1 | Aleksiej Akatiew Rosja | 59:13,5 | Samuele Pampana Włochy | 55:16,1 |
Mężczyźni 25 km | Aleksiej Akatiew Rosja | 5:11:06,6 | Anton Sanaczew Rosja | 5:11:59,7 | André Wilde Niemcy | 5:12:40,8 |
Kobiety
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny | ||||||
Kobiety 50 m | Inge de Bruijn Holandia | 24,99 | Therese Alshammar Szwecja | 25,30 | Alison Sheppard Wielka Brytania | 25,33 |
Kobiety 100 m | Sue Rolph Wielka Brytania | 55,03 | Inge de Bruijn Holandia | 55,24 | Sandra Völker Niemcy | 55,36 |
Kobiety 200 m | Camelia Potec Rumunia | 1:58,79 | Kerstin Kielgass Niemcy | 2:00,09 | Natalia Baranowska Białoruś | 2:00,18 |
Kobiety 400 m | Kerstin Kielgass Niemcy | 4:08,09 | Camelia Potec Rumunia | 4:08,57 | Jana Kłoczkowa Ukraina | 4:10,11 |
Kobiety 800 m | Hannah Stockbauer Niemcy | 8:33,79 | Kirsten Vlieghuis Holandia | 8:35,19 | Jana Henke Niemcy | 8:37,06 |
Styl grzbietowy | ||||||
Kobiety 50 m | Sandra Völker Niemcy | 28,71 | Nina Żiwanewska Hiszpania | 29,02 | Metka Sparavec Słowenia | 29,25 |
Kobiety 100 m | Sandra Völker Niemcy | 1:01,39 | Nina Żiwanewska Hiszpania | 1:01,98 | Roxana Maracineanu Francja | 1:02,47 |
Kobiety 200 m | Roxana Maracineanu Francja | 2:11,94 | Julija Fomienko Rosja Cathleen Rund Niemcy | 2:13,33 | ||
Styl klasyczny | ||||||
Kobiety 50 m | Ágnes Kovács Węgry | 31,44 | Zoë Baker Wielka Brytania | 31,53 | Janne Schäfer Niemcy | 32,22 |
Kobiety 100 m | Ágnes Kovács Węgry | 1:08,75 | Switłana Bondarenko Ukraina | 1:09,33 | Brigitte Becue Belgia | 1:10,23 |
Kobiety 200 m | Ágnes Kovács Węgry | 2:27,12 | Beatrice Câșlaru Rumunia | 2:27,80 | Alicja Pęczak Polska | 2:28,93 |
Styl motylkowy | ||||||
Kobiety 50 m | Anna-Karin Kammerling Szwecja | 26,29 | Johanna Sjöberg Szwecja | 26,93 | Chantal Groot Holandia | 27,41 |
Kobiety 100 m | Inge de Bruijn Holandia | 58,49 | Johanna Sjöberg Szwecja | 58,97 | Diana Mocanu Rumunia | 1:00,02 |
Kobiety 200 m | Mette Jacobsen Dania | 2:10,40 | Maria Peláez Hiszpania | 2:11,49 | Otylia Jędrzejczak Polska | 2:11,60 |
Styl zmienny | ||||||
Kobiety 200 m | Jana Kłoczkowa Ukraina | 2:14,02 | Beatrice Câșlaru Rumunia | 2:15,12 | Sabine Klenz Niemcy | 2:16,95 |
Kobiety 400 m | Jana Kłoczkowa Ukraina | 4:38,14 | Beatrice Câșlaru Rumunia | 4:40,98 | Hana Cerná Czechy | 4:45,45 |
Styl dowolny | ||||||
Kobiety 4 × 100 m | Katrin Meissner Antje Buschschulte Franziska van Almsick Sandra Völker Niemcy | 3:40,87 | Louise Jöhncke Johanna Sjöberg Malin Svahnström Therese Alshammar Szwecja | 3:43,07 | Alison Sheppard Claire Huddart Karen Pickering Sue Rolph Wielka Brytania | 3:43,55 |
Kobiety 4 × 200 m | Franziska van Almsick Silvia Szalai Hannah Stockbauer Kerstin Kielgass Niemcy | 8:01,66 | Josefin Lillhage Malin Svahnström Johanna Sjöberg Louise Jöhncke Szwecja | 8:07,37 | Camelia Potec Lorena Diaonescu Simona Păduraru Beatrice Câșlaru Rumunia | 8:07,75 |
Styl zmienny | ||||||
Kobiety 4 × 100 m | Therese Alshammar Maria Östling Johanna Sjöberg Malin Svahnström Szwecja | 4:07,52 | Sandra Völker Silvia Pulfrich Franziska van Almsick Katrin Meissner Niemcy | 4:07,79 | Katy Sexton Zoë Baker Sue Rolph Karen Pickering Wielka Brytania | 4:09,18 |
Otwarty akwen
Rezultaty
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Kobiety 5 km | Peggy Büchse Niemcy | 1:01:56,6 | Viola Valli Włochy | 1:01:57,8 | Britta Kamrau Niemcy | 1:02:00,6 |
Kobiety 25 km | Olga Gusiewa Rosja | 5:58:28,3 | Angela Maurer Niemcy | 5:59:30,5 | Britta Kamrau Niemcy | 5:59:33,2 |
Skoki
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Skoki Indywidualne | ||||||
Mężczyźni 1 m Trampolina | José Miguel Gil Hiszpania | 396,66 | Andreas Wels Niemcy | 395,97 | Stefan Ahrens Niemcy | 367,68 |
Kobiety 1 m Trampolina | Wiera Iljina Rosja | 283,41 | Irina Laszko Rosja | 277,59 | Conny Schmalfuss Niemcy | 265,11 |
Mężczyźni 3 m Trampolina | Tony Ally Wielka Brytania | 415,62 | Imre Lengyel Węgry | 402,30 | Jukka Piekkanen Finlandia | 395,70 |
Kobiety 3 m Trampolina | Wiera Iljina Rosja | 312,39 | Irina Laszko Rosja | 293,67 | Conny Schmalfuss Niemcy | 293,55 |
Mężczyźni 10 m Platforma | Dimitrij Sautin Rosja | 435,87 | Heiko Meyer Niemcy | 426,18 | Roman Wołodkow Ukraina | 416,52 |
Kobiety 10 m Platforma | Jelena Żupina Ukraina | 338,28 | Dolores Sáez Hiszpania | 329,22 | Swietłana Timoszinina Rosja | 307,23 |
Skoki Synchroniczne | ||||||
Mężczyźni 3 m Trampolina | Nicola Marconi Donald Miranda Włochy | 303,24 | Alexander Mesch Holger Schlepps Niemcy | 299,79 | Tony Ally Mark Schipman Wielka Brytania | 296,01 |
Kobiety 3 m Trampolina | Ganna Sorokina Jelena Żupina Ukraina | 285,15 | Simona Koch Conny Schmalfuss Niemcy | 281,10 | Odila Arboles-Souchon Julie Danaux Francja | 262,68 |
Mężczyźni 10 m Platforma | Jan Hempel Heiko Meyer Niemcy | 320,46 | Igor Łukaszin Władimir Timoszin Rosja | 318,39 | Leon Taylor Pete Waterfield Wielka Brytania | 295,44 |
Kobiety 10 m Platforma | Jewgenija Olszewska Swietłana Timoszinina Rosja | 272,46 | Anke Piper Ute Wetzig Niemcy | 264,69 | Odile Arboles-Souchon Julie Danaux Hiszpania | 254,94 |
Synchronizacja
Rezultaty
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Solo | Olga Brusnikina Rosja | 99,000 | Virgine Dedieu Francja | 97,680 | Giovanna Burlando Włochy | 95,880 |
Dwójki | Olga Brusnikina Maria Kisielewa Rosja | 99,160 | Virgine Dedieu Myriam Lignot Francja | 97,240 | Giovanna Burlando Maurizia Cecconi Włochy | 96,000 |
Drużynowo | Rosja Rosja | 99,080 | Francja Włochy | 97,480 | Włochy Francja | 96,240 |
Zobacz też
- mistrzostwa Europy w pływaniu
- mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie
- mistrzostwa świata w pływaniu
- pływanie
Linki zewnętrzne
- Ligue Européenne de Natation (LEN) – Europejska Federacja Pływacka
- p
- d
- e