2022 w lekkoatletyce
Zobacz multimedia związane z tematem: 2022 w lekkoatletyce |
2022 w lekkoatletyce – prezentacja sezonu 2022 w lekkoatletyce.
Zawody międzynarodowe
Światowe
Światowe imprezy lekkoatletyczne rozgrywane w 2022 roku
Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|
Mistrzostwa świata | Eugene | 15–24 lipca | [1] |
Halowe mistrzostwa świata | Belgrad | 18–20 marca | [2] |
Mistrzostwa świata U20 | Cali | 1–6 sierpnia | [3] |
Drużynowe mistrzostwa świata w chodzie sportowym | Maskat | 4–5 marca | [4] |
[5][6] | |||
Mistrzostwa Świata w biegu na 100 km | Bernau bei Berlin | 27 sierpnia | [7] |
Międzykontynentalne
Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|
Mistrzostwa panamerykańskie w biegach przełajowych | Serra | 27 marca | [8] |
Mistrzostwa NACAC w wielobojach | Ottawa | 14–15 maja | [8] |
Mistrzostwa ibero-amerykańskie | La Nucia | 20–22 maja | [9] |
Mistrzostwa panamerykańskie juniorów | Rio de Janeiro | 3–5 czerwca | [8] |
Uniwersjada | Chengdu | 1–7 lipca | [8] |
Igrzyska śródziemnomorskie | Oran | 1–4 lipca | [10] |
Igrzyska Wspólnoty Narodów | Birmingham | 2–7 sierpnia | [11] |
Igrzyska solidarności islamskiej | Konya | 9–18 sierpnia | [12] |
Mistrzostwa NACAC | Freeport | 19–21 sierpnia | [8] |
Igrzyska frankofońskie | Kinszasa | 19–28 sierpnia | [8] |
Gimnazjada | Jinjiang | 26 listopada–3 grudnia | [13] |
Kontynentalne
Afryka
Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|
Mistrzostwa Afryki | Saint-Pierre | 8–12 czerwca | [14] |
Ameryka Północna, Południowa i Karaiby
Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|
CARIFTA Games | Kingston | 16–18 kwietnia | [8] |
Igrzyska Ameryki Środkowej | Santa Tecla | 5–19 listopada | [15] |
Australia i Oceania
Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|
Mistrzostwa Australii i Oceanii w chodzie na 35 kilometrów | Melbourne | 15 maja | [16] |
Miniigrzyska Pacyfiku | Saipan | 21–25 czerwca | [17] |
Azja
Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|
Igrzyska azjatyckie | Hangzhou | 16–22 września | [17] |
Europa
Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|
Puchar Europy w rzutach | Leiria | 12–13 marca | [18] |
Puchar Europy w biegu na 10 000 metrów | Pacé | 28 maja | [18] |
Mistrzostwa małych krajów Europy | Marsa | 11 czerwca | [18] |
Mistrzostwa Europy w biegach off-road | El Paso | 1–3 lipca | [18] |
Mistrzostwa Europy juniorów młodszych | Jerozolima | 4–7 lipca | [18] |
Olimpijski festiwal młodzieży Europy | Bańska Bystrzyca | 24–30 lipca | [18] |
Mistrzostwa Europy | Monachium | 15–21 sierpnia | [18] |
Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych | Turyn | 11 grudnia | [18] |
Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym | Werona | 17–18 września | [19] |
Mistrzostwa krajowe
Kraj | Zawody | Miejsce | Data | Źródło |
---|---|---|---|---|
Polska | Halowe mistrzostwa Polski seniorów | Toruń | 5–6 marca | [20] |
Polska | Mistrzostwa Polski seniorów | Suwałki | 9–11 czerwca | [21] |
Rekordy
Rekordy świata
Źródło: worldathletics.org[22].
Hala
- Osobny artykuł: Halowe rekordy świata w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
trójskok | Yulimar Rojas | Wenezuela | 15,74 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 1500 m | Jakob Ingebrigtsen | Norwegia | 3:30,60 | Liévin | 0000-02-17 17 lutego(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,19 | Belgrad | 0000-03-07 7 marca(dts) br |
bieg na 60 m przez płotki | Grant Holloway | Stany Zjednoczone | 7,29 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,20 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
Stadion
- Osobny artykuł: Rekordy świata w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 10 km | Yalemzerf Yehualaw | Etiopia | 29:14 | Castellón | 0000-02-27 27 lutego(dts) br |
trójskok | Yulimar Rojas | Wenezuela | 15,74 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
bieg na 400 m przez płotki | Sydney McLaughlin-Levrone | Stany Zjednoczone | 51,41 | Eugene | 0000-06-25 25 czerwca(dts) br |
bieg na 400 m przez płotki | Sydney McLaughlin-Levrone | Stany Zjednoczone | 50,68 | Eugene | 0000-07-22 22 lipca(dts) br |
bieg na 100 m przez płotki | Tobi Amusan | Nigeria | 12,12 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 50 km | Stephen Mokoka | Południowa Afryka | 2:40:13 | Gqeberha | 0000-03-06 6 marca(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,19 | Belgrad | 0000-03-07 7 marca(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,20 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,21 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
maraton | Eliud Kipchoge | Kenia | 2:01:09 | Berlin | 0000-09-25 25 września(dts) br |
Mieszane
Rekordy kontynentów
Afryka
Źródło: worldathletics.org[23].
Hala
- Osobny artykuł: Halowe rekordy Afryki w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 200 m | Favour Ofili | Nigeria | 22,46 | College Station | 0000-02-26 26 lutego(dts) br |
Mężczyźni
Stadion
- Osobny artykuł: Rekordy Afryki w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 35 km | Esther Sandra Steenkamp | Południowa Afryka | 3:42:04 | Kapsztad | 0000-01-15 15 stycznia(dts) br |
bieg na 10 km | Yalemzerf Yehualaw | Etiopia | 29:14 | Castellón | 0000-02-27 27 lutego(dts) br |
bieg na 100 m przez płotki | Tobi Amusan | Nigeria | 12,41 | Paryż | 0000-06-18 18 czerwca(dts) br |
bieg na 100 m przez płotki | Tobi Amusan | Nigeria | 12,40 | Eugene | 0000-07-23 23 lipca(dts) br |
sztafeta 4 × 100 metrów | Joy Chinenye Udo-Gabriel Favour Ofili Rosemary Chukwuma Nzubechi Grace Nwokocha | Nigeria | 42,22 | Eugene | 0000-07-23 23 lipca(dts) br |
bieg na 100 m przez płotki | Tobi Amusan | Nigeria | 12,12 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 35 km | Wayne Snyman | Południowa Afryka | 2:32:52 | Kapsztad | 0000-01-15 15 stycznia(dts) br |
chód na 35 km | Wayne Snyman | Południowa Afryka | 2:31:15 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
Mieszane
Ameryka Południowa
Źródło: worldathletics.org[24].
Hala
- Osobny artykuł: Halowe rekordy Ameryki Południowej w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 3000 m | Joselyn Daniely Brea | Wenezuela | 9:04,67 | Sabadell | 0000-02-08 8 lutego(dts) br |
sztafeta 4 × 400 m | Lucía Sotomayor Mariana Arce Tania Guasace Cecilia Gómez | Boliwia | 3:47,37 | Cochabamba | 0000-02-20 20 lutego(dts) br |
bieg na 60 m | Vitória Cristina Rosa | Brazylia | 7,14 | Belgrad | 0000-03-18 18 marca(dts) br |
bieg na 400 m | Aliyah Abrams | Gujana | 51,57 | Belgrad | 0000-03-18 18 marca(dts) br |
trójskok | Yulimar Rojas | Wenezuela | 15,74 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 60 m przez płotki | Rafael Pereira | Brazylia | 7,58 | Berlin | 0000-02-04 4 lutego(dts) br |
bieg na 1500 m | Federico Bruno | Argentyna | 3:38,03 | Sabadell | 0000-02-08 8 lutego(dts) br |
bieg na 60 m przez płotki | Rafael Pereira | Brazylia | 7,58 | Mondeville | 0000-02-09 9 lutego(dts) br |
bieg na 60 m przez płotki | Rafael Pereira | Brazylia | 7,58 | Val-de-Reuil | 0000-02-14 14 lutego(dts) br |
bieg na 60 m przez płotki | Rafael Pereira | Brazylia | 7,58 | Cochabamba | 0000-02-20 20 lutego(dts) br |
pchnięcie kulą | Darlan Romani | Brazylia | 21,71 | Cochabamba | 0000-02-20 20 lutego(dts) br |
pchnięcie kulą | Darlan Romani | Brazylia | 22,53 | Belgrad | 0000-03-19 19 marca(dts) br |
bieg na 60 m przez płotki | Rafael Pereira | Brazylia | 7,58 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
skok wzwyż | Thiago Moura | Brazylia | 2,31 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
skok o tyczce | Thiago Braz | Brazylia | 5,95 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
Stadion
- Osobny artykuł: Rekordy Ameryki Południowej w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 35 km | Paola Pérez | Ekwador | 2:48:27 | Lima | 0000-02-06 6 lutego(dts) br |
maraton | Gladys Tejeda | Peru | 2:25:57 | Sewilla | 0000-02-20 20 lutego(dts) br |
bieg na 3000 m | Florencia Borelli | Argentyna | 8:59,10 | Mar del Plata | 0000-04-16 16 kwietnia(dts) br |
chód na 35 km | Kimberly García | Peru | 2:43:19 | Dudince | 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br |
bieg na 3000 m z przeszkodami | Tatiane Raquel da Silva | Brazylia | 9:24,38 | Watford | 0000-06-11 11 czerwca(dts) br |
bieg na 200 m | Vitória Cristina Rosa | Brazylia | 22,47 | Eugene | 0000-07-19 19 lipca(dts) br |
bieg na 400 m przez płotki | Gianna Woodruff | Panama | 53,69 | Eugene | 0000-07-20 20 lipca(dts) br |
chód na 35 km | Kimberly García | Peru | 2:39:16 | Eugene | 0000-07-22 22 lipca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 35 km | Brian Pintado | Ekwador | 2:32:40 | Machala | 0000-01-08 8 stycznia(dts) br |
maraton | Daniel Do Nascimento | Brazylia | 2:04:51 | Seul | 0000-04-17 17 kwietnia(dts) br |
chód na 35 km | José Leonardo Montaña | Kolumbia | 2:30:46 | Dudince | 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br |
bieg na 110 m przez płotki | Rafael Pereira | Brazylia | 13,17 | Rio de Janeiro | 0000-06-23 23 czerwca(dts) br |
bieg na 400 m przez płotki | Alison dos Santos | Brazylia | 46,29 | Eugene | 0000-07-19 19 lipca(dts) br |
chód na 35 km | Brian Pintado | Ekwador | 2:24:37 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
Mieszane
Ameryka Północna
Źródło: worldathletics.org[25].
Hala
- Osobny artykuł: Halowe rekordy Ameryki Północnej w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 5000 m | Gabriela DeBues-Stafford | Kanada | 14:31,38 | Boston | 0000-02-11 11 lutego(dts) br |
pchnięcie kulą | Chase Ealey | Stany Zjednoczone | 20,21 | Belgrad | 0000-03-18 18 marca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 1000 m | Shane Streich | Stany Zjednoczone | 2:16,16 | Louisville | 0000-02-12 12 lutego(dts) br |
bieg na 5000 m | Grant Fischer | Stany Zjednoczone | 12:53,73 | Boston | 0000-02-12 12 lutego(dts) br |
skok o tyczce | Christopher Nilsen | Stany Zjednoczone | 6,05 | Rouen | 0000-03-05 5 marca(dts) br |
bieg na 60 m przez płotki | Grant Holloway | Stany Zjednoczone | 7,29 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
Stadion
- Osobny artykuł: Rekordy Ameryki Północnej w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
półmaraton | Sara Hall | Stany Zjednoczone | 1:07:15 | Houston | 0000-01-16 16 stycznia(dts) br |
maraton | Keira D’Amato | Stany Zjednoczone | 2:19:12 | Houston | 0000-01-16 16 stycznia(dts) br |
rzut dyskiem | Valarie Allman | Stany Zjednoczone | 71,46 | San Diego | 0000-04-08 8 kwietnia(dts) br |
chód na 35 km | Robyn Stevens | Stany Zjednoczone | 2:49:29 | Dudince | 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br |
półmaraton | Emily Sisson | Stany Zjednoczone | 1:07:11 | Indianapolis | 0000-05-07 7 maja(dts) br |
bieg na 400 m przez płotki | Sydney McLaughlin-Levrone | Stany Zjednoczone | 51,41 | Eugene | 0000-06-25 25 czerwca(dts) br |
bieg na 400 m przez płotki | Sydney McLaughlin-Levrone | Stany Zjednoczone | 50,68 | Eugene | 0000-07-22 22 lipca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 10 000 m | Grant Fischer | Stany Zjednoczone | 26:33,84 | San Juan Capistrano | 0000-03-06 6 marca(dts) br |
chód na 35 km | José Luis Doctor | Meksyk | 2:29:24 | Dudince | 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br |
rzut oszczepem | Anderson Peters | Grenada | 93,07 | Doha | 0000-05-13 13 maja(dts) br |
chód na 35 km | Evan Dunfee | Kanada | 2:25:02 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
Mieszane
Australia i Oceania
Źródło: worldathletics.org[26].
Hala
- Osobny artykuł: Halowe rekordy Australii i Oceanii w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na milę | Jessica Hull | Australia | 4:24,06 | Nowy Jork | 0000-01-29 29 stycznia(dts) br |
skok wzwyż | Eleanor Patterson | Australia | 1,99 | Bańska Bystrzyca | 0000-02-15 15 lutego(dts) br |
bieg na 800 m | Catriona Bisset | Australia | 1:59,46 | Birmingham | 0000-02-19 19 lutego(dts) br |
bieg na 60 m | Zoe Hobbs | Australia | 7,13 | Belgrad | 0000-03-18 18 marca(dts) br |
skok wzwyż | Eleanor Patterson | Australia | 2,00 | Belgrad | 0000-03-19 19 marca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 60 m przez płotki | Chris Douglas | Australia | 7,61 | Iowa City | 0000-01-22 22 stycznia(dts) br |
bieg na milę | Oliver Hoare | Australia | 3:50,83 | Nowy Jork | 0000-01-29 29 stycznia(dts) br |
pchnięcie kulą | Tomas Walsh | Nowa Zelandia | 22,31 | Belgrad | 0000-03-19 19 marca(dts) br |
siedmiobój | Ashley Moloney | Australia | 6344 pkt. | Belgrad | 0000-03-19 19 marca(dts) br |
bieg na 60 m przez płotki | Chris Douglas | Australia | 7,56 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
Stadion
- Osobny artykuł: Rekordy Australii i Oceanii w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 20 km | Jemima Montag | Australia | 1:27:27 | Adelaide | 0000-02-13 13 lutego(dts) br |
bieg na 100 m | Zoe Hobbs | Nowa Zelandia | 11,09 | Mackay | 0000-06-07 7 czerwca(dts) br |
bieg na milę | Jessica Hull | Australia | 4:19,89 | Portland | 0000-07-02 2 lipca(dts) br |
skok w dal | Brooke Buschkuehl | Australia | 7,15 | Chula Vista | 0000-07-09 9 lipca(dts) br |
bieg na 100 m | Zoe Hobbs | Nowa Zelandia | 11,08 | Eugene | 0000-07-16 16 lipca(dts) br |
skok wzwyż | Eleanor Patterson | Australia | 2,02 | Eugene | 0000-07-19 19 lipca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 10 000 m | Jack Rayner | Australia | 27:15,35 | San Juan Capistrano | 0000-03-06 6 marca(dts) br |
bieg na milę | Oliver Hoare | Australia | 3:47,48 | Oslo | 0000-06-16 16 czerwca(dts) br |
bieg na 800 m | Peter Bol | Australia | 1:44,00 | Paryż | 0000-06-18 18 czerwca(dts) br |
Mieszane
Azja
Źródło: worldathletics.org[27].
Hala
- Osobny artykuł: Halowe rekordy Azji w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 5000 m | Mikuni Yada | Japonia | 15:23,87 | Boston | 0000-02-27 27 lutego(dts) br |
skok wzwyż | Nadieżda Dubowicka | Kazachstan | 1,98 | Belgrad | 0000-03-19 19 marca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 5000 m | Kieran Tuntivate | Tajlandia | 13:08,41 | Boston | 0000-02-12 12 lutego(dts) br |
bieg na 3000 m | Birhanu Balew | Bahrajn | 7:31,77 | Liévin | 0000-02-17 17 lutego(dts) br |
Stadion
- Osobny artykuł: Rekordy Azji w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 35 km | Wu Quanming | Chiny | 2:43:25 | Nankin | 0000-01-22 22 stycznia(dts) br |
chód na 35 km | Qieyang Shijie | Chiny | 2:43:06 | Dudince | 0000-04-23 23 kwietnia(dts) br |
chód na 35 km | Qieyang Shijie | Chiny | 2:40:37 | Eugene | 0000-07-22 22 lipca(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 35 km | He Xianghong | Chiny | 2:31:05 | Nankin | 0000-01-22 22 stycznia(dts) br |
chód na 35 km | Masatora Kawano | Japonia | 2:26:40 | Wajima | 0000-04-17 17 kwietnia(dts) br |
bieg na 5 km | Birhanu Balew | Bahrajn | 13:07 | Herzogenaurach | 0000-04-30 30 kwietnia(dts) br |
chód na 35 km | Masatora Kawano | Japonia | 2:23:15 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
skok o tyczce | Ernest John Obiena | Filipiny | 5,94 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
sztafeta 4 × 400 m | Fuga Satō Kaitō Kawabata Julian Jrummi Walsh Yūki Joseph Nakajima | Japonia | 2:59,51 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
Mieszane
Europa
Źródło: worldathletics.org[28].
Hala
- Osobny artykuł: Halowe rekordy Europy w lekkoatletyce.
Kobiety
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
bieg na 3000 m | Adel Mechaal | Hiszpania | 7:30,82 | Nowy Jork | 0000-02-06 6 lutego(dts) br |
bieg na 5000 m | Marc Scott | Wielka Brytania | 12:57,08 | Boston | 0000-02-12 12 lutego(dts) br |
bieg na 1500 m | Jakob Ingebrigtsen | Norwegia | 3:30,60 | Liévin | 0000-02-17 17 lutego(dts) br |
bieg na milę | Josh Kerr | Wielka Brytania | 3:48,87 | Boston | 0000-02-27 27 lutego(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,19 | Belgrad | 0000-03-07 7 marca(dts) br |
bieg na 60 m | Marcell Jacobs | Włochy | 6,41 | Belgrad | 0000-03-19 19 marca(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,20 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
Stadion
- Osobny artykuł: Rekordy Europy w lekkoatletyce.
Kobiety
Konkurencja | Zawodniczka | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
chód na 35 km | María Pérez García | Hiszpania | 2:39:16 | Lepe | 0000-01-30 30 stycznia(dts) br |
bieg na 10 km | Eilish McColgan | Wielka Brytania | 30:19 | Manchester | 0000-05-22 22 maja(dts) br |
Mężczyźni
Konkurencja | Zawodnik | Reprezentacja | Rezultat | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|---|
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,19 | Belgrad | 0000-03-07 7 marca(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,20 | Belgrad | 0000-03-20 20 marca(dts) br |
bieg na 5 km | Yemaneberhan Crippa | Włochy | 13:14 | Herzogenaurach | 0000-04-30 30 kwietnia(dts) br |
chód na 35 km | Massimo Stano | Włochy | 2:23:14 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
skok o tyczce | Armand Duplantis | Szwecja | 6,21 | Eugene | 0000-07-24 24 lipca(dts) br |
Mieszane
Tabele światowe
Źródło: worldathletics.org[29], tilastopaja.eu[30].
Hala
Kobiety
Konkurencja | Rezultat | Zawodniczka |
---|---|---|
Bieg na 60 m | 6,96 | Mujinga Kambundji |
Bieg na 200 m | 22,09 | Abby Steiner |
Bieg na 400 m | 50,30 | Femke Bol |
Bieg na 800 m | 1:57,20 | Keely Hodgkinson |
Bieg na 1000 m | 2:38,25 | Isabelle Boffey |
Bieg na 1500 m | 3:54,77 | Gudaf Tsegay |
Bieg na milę | 4:19,30 | Elle Purrier St. Pierre |
Bieg na 3000 m | 8:23,24 | Dawit Seyaum |
Bieg na 5000 m | 14:31,38 | Gabriela DeBues-Stafford |
Bieg na 60 m przez płotki | 7,75 | Danielle Williams |
Sztafeta 4 × 400 m | 3:24,09 | Arkansas Rosaline Effiong Jayla Hollis Shafiqua Maloney Britton Wilson |
Chód na 3000 m | 12:31,60 | Brigita Virbalytė-Dimšienė |
Skok wzwyż | 2,02 | Jarosława Mahuczich |
Skok o tyczce | 4,87 | Anżelika Sidorowa |
Skok w dal | 7,06 | Ivana Vuleta |
Trójskok | 15,74 | Yulimar Rojas |
Pchnięcie kulą | 20,43 | Auriol Dongmo |
Pięciobój | 4929 pkt. | Noor Vidts |
Mężczyźni
Konkurencja | Rezultat | Zawodnik |
---|---|---|
Bieg na 60 m | 6,41 | Marcell Jacobs Christian Coleman |
Bieg na 200 m | 20,27 | Matthew Boling |
Bieg na 400 m | 44,62 | Randolph Ross |
Bieg na 800 m | 1:45,12 | Mariano García |
Bieg na 1000 m | 2:16,16 | Shane Streich |
Bieg na 1500 m | 3:30,60 | Jakob Ingebrigtsen |
Bieg na milę | 3:48,87 | Josh Kerr |
Bieg na 3000 m | 7:26,20 | Berihu Aregawi |
Bieg na 5000 m | 12:53,73 | Grant Fischer |
Bieg na 60 m przez płotki | 7,29 | Grant Holloway |
Sztafeta 4 × 400 m | 3:02,59 | Georgia Matthew Boling Caleb Cavanaugh Bryce McCray Elija Godwin |
Chód na 5000 m | 18:03,83 | Siergiej Szyrobokow |
Skok wzwyż | 2,36 | Woo Sang-hyeok |
Skok o tyczce | 6,20 | Armand Duplantis |
Skok w dal | 8,55 | Miltiadis Tendoglu |
Trójskok | 17,64 | Lázaro Martínez |
Pchnięcie kulą | 22,53 | Darlan Romani |
Siedmiobój | 6489 pkt. | Damian Warner |
Stadion
Kobiety
Konkurencja | Rezultat | Zawodniczka |
---|---|---|
Bieg na 100 m | 10,66 | Shelly-Ann Fraser-Pryce |
Bieg na 200 m | 21,45 | Shericka Jackson |
Bieg na 400 m | 48,99 | Marileidy Paulino |
Bieg na 800 m | 1:56,30 | Athing Mu |
Bieg na 1000 m | 2:34,11 | Habitam Alemu |
Bieg na 1500 m | 3:52,59 | Faith Kipyegon |
Bieg na milę | 4:19,89 | Jessica Hull |
Bieg na 3000 m | 8:24,27 | Francine Niyonsaba |
Bieg na 5000 m | 14:12,98 | Ejgayehu Taye |
Bieg na 10 000 m | 30:09,94 | Letesenbet Gidey |
Bieg na 10 km | 29:14 | Yalemzerf Yehualaw |
Półmaraton | 1:04:14 | Girmawit Gebrzihair |
Maraton | 2:15:37 | Tigist Assefa |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | 8:53,02 | Norah Jeruto |
Bieg na 100 m przez płotki | 12,12 | Tobi Amusan |
Bieg na 400 m przez płotki | 50,68 | Sydney McLaughlin-Levrone |
Sztafeta 4 × 100 m | 41,14 | Stany Zjednoczone Melissa Jefferson Abby Steiner Jenna Prandini Twanisha Terry |
Sztafeta 4 × 400 m | 3:17,79 | Stany Zjednoczone Talitha Diggs Abby Steiner Britton Wilson Sydney McLaughlin-Levrone |
Chód na 20 km | 1:26:42 | Elwira Czepariewa |
Chód na 35 km | 2:38:49 | Margarita Nikiforowa |
Skok wzwyż | 2,05 | Jarosława Mahuczich |
Skok o tyczce | 4,86 | Anżelika Sidorowa |
Skok w dal | 7,13 | Brooke Buschkuehl |
Trójskok | 15,47 | Yulimar Rojas |
Pchnięcie kulą | 20,51 | Chase Ealey |
Rzut dyskiem | 71,46 | Valarie Allman |
Rzut młotem | 79,02 | Brooke Andersen |
Rzut oszczepem | 68,11 | Kara Winger |
Siedmiobój | 6947 pkt. | Nafissatou Thiam |
Mężczyźni
Konkurencja | Rezultat | Zawodnik |
---|---|---|
Bieg na 100 m | 9,76 | Fred Kerley |
Bieg na 200 m | 19,31 | Noah Lyles |
Bieg na 400 m | 43,56 | Michael Norman |
Bieg na 800 m | 1:43,26 | Emmanuel Korir |
Bieg na 1000 m | 2:17,13 | Yassine Hethat |
Bieg na 1500 m | 3:29,02 | Jakob Ingebrigtsen |
Bieg na milę | 3:46,46 | Jakob Ingebrigtsen |
Bieg na 3000 m | 7:29,48 | Domnic Lokinyomo Lobalu |
Bieg na 5000 m | 12:45,71 | Jacob Krop |
Bieg na 10 000 m | 26:33,84 | Grant Fischer |
Bieg na 10 km | 26:49 | Joshua Cheptegei |
Półmaraton | 57:56 | Jacob Kiplimo |
Maraton | 2:01:09 | Eliud Kipchoge |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | 7:58,28 | Soufiane El Bakkali |
Bieg na 110 m przez płotki | 12,84 | Devon Allen |
Bieg na 400 m przez płotki | 46,29 | Alison dos Santos |
Sztafeta 4 × 100 m | 37,48 | Kanada Aaron Brown Jerome Blake Brendon Rodney Andre De Grasse |
Sztafeta 4 × 400 m | 2:56,17 | Stany Zjednoczone Elija Godwin Michael Norman Bryce Deadmon Champion Allison |
Chód na 20 km | 1:17:47 | Wasilij Mizinow |
Chód na 35 km | 2:23:14 | Massimo Stano |
Skok wzwyż | 2,37 | Mutazz Isa Barszim |
Skok o tyczce | 6,21 | Armand Duplantis |
Skok w dal | 8,52 | Miltiadis Tendoglu |
Trójskok | 17,95 | Pedro Pablo Pichardo |
Pchnięcie kulą | 23,23 | Joe Kovacs |
Rzut dyskiem | 71,47 | Daniel Ståhl |
Rzut młotem | 82,00 | Wojciech Nowicki |
Rzut oszczepem | 93,07 | Anderson Peters |
Dziesięciobój | 8867 pkt. | Garrett Scantling |
Mieszane
Konkurencja | Rezultat | Zawodnik |
---|---|---|
Sztafeta 4 × 400 m | 3:09,82 | Dominikana Lidio Andrés Feliz Marileidy Paulino Alexander Ogando Fiordaliza Cofil |
Przypisy
- ↑ 2022 World Championships [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 World Indoor [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 World Champs U20 [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 World Race Walking Cup [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 World Half Marathon CH [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Yangzhou 2022 odwołane [online], biegowe.pl [dostęp 2022-12-17] (pol.).
- ↑ 2022 100k World Championships [online], iau-ultramarathon.org [dostęp 2022-09-10] (ang.).
- ↑ a b c d e f g Calendar [online], athleticsnacac.org [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 Ibero American Champs [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 Mediterranean Games [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 Commonwealth Games [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 Islamic Solidarity Games [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 Gymnasiade [online], athleticspodium.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 Calendar [online], caaweb.org [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ Autorizan fechas de los Juegos Centroamericanos Santa Tecla 2022 [online], elgrafico.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ OCEANIA AREA 35KM RACEWALK CHAMPIONSHIPS [online], athletics-oceania.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ a b CALENDAR [online], athletics-oceania.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ a b c d e f g h Calendar & Results [online], european-athletics.com [dostęp 2022-03-06] (ang.).
- ↑ 2022 24h European Championships [online], iau-ultramarathon.org [dostęp 2022-09-28] (ang.).
- ↑ 66. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski [online], pzla.pl [dostęp 2022-03-06] (pol.).
- ↑ 98. PZLA Mistrzostwa Polski [online], pzla.pl [dostęp 2022-03-06] (pol.).
- ↑ World Records. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
- ↑ Area Records – Africa. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
- ↑ Area Records – South America. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. (ang.).
- ↑ Area Records – NACAC. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. (ang.).
- ↑ Area Records – Oceania. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-24]. (ang.).
- ↑ Area Records – Asia. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
- ↑ Area Records – Europe. worldathletics.org. [dostęp 2022-07-25]. (ang.).
- ↑ World Leading 2022. worldathletics.org. [dostęp 2022-09-25]. (ang.).
- ↑ Outdoor Leaders 2022. tilastopaja.eu. [dostęp 2022-09-09]. (ang.).
- p
- d
- e
Kalendarium lekkoatletyki
- p
- d
- e
←2021 Zawody lekkoatletyczne z kalendarza World Athletics w sezonie 2022 2023→
World Athletics Series |
|
---|---|
Diamentowa Liga |
|
World Athletics Continental Tour Gold |
|
World Athletics Indoor Tour Gold |
|
Race Walking Tour |
|
Combined Events Tour |
|