Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 1997
Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 1997 23. kertaa. Kilpailut pidettiin Espanjan Sevillassa 13.–24. elokuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, avovesiuinti, uimahypyt, taitouinti ja vesipallo.
Kilpailuissa tehtiin kaksi Euroopan ennätystä, Unkarin Ágnes Kovács naisten 200 metrin rintauinnissa sekä Venäjän miesten joukkue 4 × 100 metrin vapaauintiviestissä.
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Aleksandr Popov | 22,30 | Mark Foster | 22,53 | Julien Sicot | 22,78 |
100 m | Aleksandr Popov | 49,09 | Lars Frölander | 49,51 | Oleg Ruhlevitš | 49,84 |
200 m | Paul Palmer | 1.48,85 | Massimiliano Rosolino | 1.49,02 | Béla Szabados | 1.49,98 |
400 m | Emiliano Brembilla | 3.45,96 | Massimiliano Rosolino | 3.48,11 | Paul Palmer | 3.50,03 |
1 500 m | Emiliano Brembilla | 14.58,65 | Ihor Snitko | 15.07,85 | Denys Zavhorodnyi | 15.19,28 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Martín López-Zubero | 55,71 | Eithan Urbach | 55,88 | Vladimir Selkov | 55,97 |
200 m | Vladimir Selkov | 1.59,21 | Emanuele Merisi | 1.59,63 | Ralf Braun | 1.59,91 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Aleksandr Gukov | 1.02,17 | Károly Güttler | 1.02,23 | Daniel Málek | 1.02,27 |
200 m | Aleksandr Gukov | 2.13,90 | Andrei Kornejev | 2.14,40 | Daniel Málek | 2.14,74 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Lars Frölander | 52,85 | Denys Sylantjev | 53,27 | Franck Esposito | 53,28 |
200 m | Franck Esposito | 1.57,24 | Denys Sylantjev | 1.58,48 | Stephen Parry | 1.58,78 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Marcel Wouda | 2.00,77 | Xavier Marchand | 2.01,08 | Jani Sievinen | 2.02,12 |
400 m | Marcel Wouda | 4.15,38 | Frederik Hviid | 4.19,68 | Robert Seibt | 4.20,43 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Venäjä Aleksandr Popov Roman Jegorov Denis Pimankov Vladimir Pyšnenko | 3.16,85 EE | Saksa Alexander Lüderitz Steffen Zesner Christian Tröger Torsten Spanneberg | 3.18,33 | Alankomaat Bram van Haandel Martijn Zuijdweg Mark Veens Pieter van den Hoogenband | 3.20,82 |
4 × 200 m vapaauinti | Iso-Britannia Paul Palmer Andrew Clayton Gavin Meadows James Salter | 7.17,56 | Alankomaat Pieter van den Hoogenband Mark van der Zijden Martijn Zuijdweg Marcel Wouda | 7.17,84 | Saksa Lars Conrad Christian Keller Stefan Pohl Steffen Zesner | 7.18,86 |
4 × 100 m sekauinti | Venäjä Vladimir Selkov Andrei Kornejev Vladislav Kulikov Aleksandr Popov | 3.39,67 | Saksa Ralf Braun Jens Kruppa Thomas Rupprath Christian Tröger | 3.41,47 | Puola Mariusz Siembida Marek Krawczyk Marcin Kaczmarek Bartosz Kizierowski | 3.42,20 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Natalja Meštšerjakova | 25,31 | Sandra Völker | 25,43 | Therese Alshammar | 25,78 |
100 m | Sandra Völker | 55,38 | Martina Moravcová | 55,46 | Antje Buschschulte | 55,50 |
200 m | Michelle de Bruin | 1.59,93 | Nadežda Tšemezova | 1.59,97 | Camelia Potec | 2.00,17 |
400 m | Dagmar Hase | 4.09,58 | Michelle de Bruin | 4.10,50 | Kerstin Kielgaß | 4.10,89 |
800 m | Kerstin Kielgaß | 8.34,41 | Carla Geurts | 8.36,14 | Jana Henke | 8.39,93 |
Selkäuinti | ||||||
100 m | Antje Buschschulte | 1.01,74 | Roxana Maracineanu | 1.01,84 | Sandra Völker | 1.02,23 |
200 m | Cathleen Rund | 2.11,46 | Antje Buschschulte | 2.12,05 | Roxana Maracineanu | 2.12,06 |
Rintauinti | ||||||
100 m | Ágnes Kovács | 1.08,08 | Svitlana Bondarenko | 1.08,87 | Brigitte Becue | 1.09,42 |
200 m | Ágnes Kovács | 2.24,90 EE | Alicja Pęczak | 2.28,04 | Brigitte Becue | 2.28,90 |
Perhosuinti | ||||||
100 m | Mette Jacobsen | 59,64 | Martina Moravcová | 59,74 | Johanna Sjöberg | 1.00,07 |
200 m | María Peláez | 2.10,25 | Michelle de Bruin | 2.10,88 | Mette Jacobsen | 2.11,97 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Oksana Verevka | 2.14,74 | Martina Moravcová | 2.15,02 | Jana Klotškova | 2.15,03 |
400 m | Michelle de Bruin | 4.42,08 | Jana Klotškova | 4.43,07 | Hana Černá | 4.44,05 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Saksa Katrin Meißner Simone Osygus Antje Buschschulte Sandra Völker | 3.41,49 | Ruotsi Louise Jöhncke Josefin Lillhage Malin Svahnström Therese Alshammar | 3.43,69 | Venäjä Svetlana Lešukova Natalja Meštšerjakova Inna Jaitskaja Nadežda Tšemezova | 3.44,72 |
4 × 200 m vapaauinti | Saksa Dagmar Hase Janina-Kristin Götz Antje Buschschulte Kerstin Kielgaß | 8.03,59 | Ruotsi Louise Jöhncke Josefin Lillhage Johanna Sjöberg Malin Svahnström | 8.04,53 | Tanska Britt Raaby Berit Puggaard Mette Jacobsen Ditte Jensen | 8.07,26 |
4 × 100 m sekauinti | Saksa Antje Buschschulte Sylvia Gerasch Katrin Meißner Sandra Völker | 4.07,73 | Venäjä Olga Kotšetkova Olga Landik Svetlana Pozdejeva Natalja Meštšerjakova | 4.09,04 | Iso-Britannia Sarah Price Jaime King Caroline Foot Karen Pickering | 4.10,31 |
Avovesiuinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
5 km | Aleksei Akatjev | 56.07 | Jevgeni Bezrutšenko | 56.14 | Luca Baldini | 56.19 |
25 km | Aleksei Akatjev | 5.05.00 | Stéphane Lecat Christof Wandratsch | 5.08.36 | – | – |
Naiset | ||||||
5 km | Peggy Büchse | 1.00.51 | Valeria Casprini | 1.00.52 | Rita Kovács | 1.01.06 |
25 km | Rita Kovács | 5.21.58 | Valeria Casprini | 5.23.28 | Edith van Dijk | 5.25.28 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
1 m ponnahduslauta | Andreas Wels | 362,10 | Holger Schlepps | 357,12 | Rafael Álvarez | 355,56 |
3 m ponnahduslauta | Dmitri Sautin | 661,68 | Andreas Wels | 609,39 | Stefan Ahrens | 597,66 |
10 m kerroshypyt | Jan Hempel | 609,48 | Jaroslav Makogin | 600,48 | Heiko Meyer | 571,44 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Saksa Alexander Mesch Holger Schlepps | 284,34 | Espanja José Luis Hidalgo Rubén Santos | 283,92 | Italia Nicola Marconi Donald Miranda | 277,38 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Saksa Jan Hempel Michael Kühne | 300,84 | Venäjä Igor Lukašin Aleksandr Varlamov | 272,40 | Ranska Gilles Emptoz-Lacote Frédéric Pierre | 252,12 |
Naiset | ||||||
1 m ponnahduslauta | Vera Iljina | 268,14 | Irina Laško | 264,72 | Dörte Lindner | 264,36 |
3 m ponnahduslauta | Julija Pahalina | 567,30 | Vera Iljina | 524,28 | Anna Lindberg | 508,02 |
10 m kerroshypyt | Olga Hristoforova | 441,60 | Annika Walter | 438,66 | Svitlana Serbina | 438,51 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Saksa Claudia Bockner Conny Schmalfuß | 267,96 | Venäjä Irina Laško Julija Pahalina | 264,24 | Espanja Julia Cruz Dolores Sáez | 244,20 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Saksa Anke Piper Ute Wetzig | 269,76 | Ranska Odile Arboles-Souchon Julie Danaux | 240,54 | Itävalta Marion Reiff Anja Richter | 215,67 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yksinuinti | Olga Sedakova | 99,240 | Virginie Dedieu | 97,440 | Giovanna Burlando | 95,960 |
Pariuinti | Venäjä Olga Brusnikina Marija Kiseljova | 99,160 | Ranska Virginie Dedieu Myriam Lignot | 97,040 | Italia Giada Ballan Serena Bianchi | 95,760 |
Joukkueuinti | Venäjä Jelena Azarova Jelena Barantseva Olga Brusnikina Natalja Gruzdeva Anna Jurjajeva Marija Kiseljova Olga Medvedeva Olga Novokštšenova | 99,240 | Ranska | 97,400 | Italia | 96,240 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Unkari Tibor Benedek Rajmund Fodor Tamás Kásás Gergely Kiss Zoltán Kósz Zoltán Kovács Tamás Molnár Tamás Märcz Zsolt Németh Barnabás Steinmetz Bulcsú Székely Frank Tóth Zsolt Varga Attila Vári Balázs Vincze | Jugoslavia | Venäjä |
Naiset | Italia Carmela Allucci Alexandra Araujo Cristina Consoli Francesca Conti Antonella Di Giacinto Melania Grego Stefania Lariucci Daniela Lavorini Giusi Malato Martina Miceli Silvia Moriconi Maddalena Musumeci Cinzia Ragusa Monica Vaillant Milena Virzì | Venäjä Marina Akobija Jekaterina Anikejeva Sofja Konuh Marija Koroljova Natalja Kutuzova Svetlana Kuzina Marina Perevalova Julija Petrova Galina Rytova Jelena Smurova Jelena Tokun Irina Tolkunova Jekaterina Vasiljeva | Alankomaat Ellen Bast Daniëlle de Bruijn Edmée Hiemstra Karin Kuipers Ingrid Leijendekker Petra Meerdink Marjan op den Velde Mirjam Overdam Carla Quint Sandra Scherrenburg Mariëlle Schothans Gillian van den Berg Karla van der Boon Carla van Usen |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Venäjä | 16 | 9 | 3 | 28 |
2 | Saksa | 15 | 8 | 10 | 33 |
3 | Unkari | 4 | 1 | 2 | 7 |
4 | Italia | 3 | 5 | 5 | 13 |
5 | Alankomaat | 2 | 2 | 3 | 7 |
6 | Espanja | 2 | 2 | 2 | 6 |
7 | Irlanti | 2 | 2 | 0 | 4 |
8 | Iso-Britannia | 2 | 1 | 3 | 6 |
9 | Valko-Venäjä | 2 | 0 | 1 | 3 |
10 | Ranska | 1 | 7 | 4 | 12 |
11 | Ruotsi | 1 | 3 | 3 | 7 |
12 | Tanska | 1 | 0 | 2 | 3 |
13 | Ukraina | 0 | 6 | 3 | 9 |
14 | Slovakia | 0 | 3 | 0 | 3 |
15 | Puola | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Israel | 0 | 1 | 0 | 1 |
Jugoslavia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Tšekki | 0 | 0 | 3 | 3 |
19 | Belgia | 0 | 0 | 2 | 2 |
20 | Itävalta | 0 | 0 | 1 | 1 |
Romania | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Suomi | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 51 | 52 | 50 | 153 |
Lähteet
- Uinnin, avovesiuinnin, uimahyppyjen ja taitouinnin tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
- Vesipallon tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|