2000–01 Luxembourg Cup
Football tournament season
Tournament details | |
---|---|
Country | Luxembourg |
Final positions | |
Champions | FC Etzella Ettelbruck |
Runner-up | FC Wiltz 71 |
← 1999–2000 2001–02 → |
The 2000–01 Luxembourg Cup was the 76th season of Luxembourg's annual cup competition. It began on September 2, 2000 with Round 1 and finished on May 24, 2001.
Round 1
Fifty-two teams from Division 2 (IV) and Division 3 (V) entered in this round. Forty of them competed in matches, with the other twelve teams were awarded a bye. The games were played on September 3, 2008.
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
2-6 September 2000 | ||
FC Minerva Lintgen | 0–6 | FC Wiltz 71 |
AS Differdange | 1–6 | FC Etzella Ettelbruck |
FC Sporting Bertrange | 0–11 | FC Sporting Mertzig |
FC Kehlen | 0–5 | F91 Dudelange |
Blo-Weiss Itzig | 0–6 | FC Mondercange |
Kayl | 0–10 | CS Hobscheid |
Berdorf Consdorf | 1–4 | US Rumelange |
Clemency | 0–13 | Jeunesse Esch |
FC Pratzerthal/Rédange | 1–10 | FC Avenir Beggen |
FC Rodange 91 | 7–0 | Red Boys Aspelt |
FC Flaxweiler-Beyren | 0–12 | Union Luxembourg |
Luna Oberkorn | 1–8 | CS Grevenmacher |
Orania Vianden | 1–2 | CA Spora Luxembourg |
FC Titus Lamadelaine | 2–5 | Jeunesse Schieren |
Walferdange | 0–5 | FC Mamer 32 |
Munsbach | 0–18 | FC Swift Hesperange |
US Mondorf-les-Bains | 4–3 | FCM Young Boys Diekirch |
Claravallis Clervaux | 1–7 | UN Käerjéng 97 |
FC Dalheim | 0-6 | Hollerich |
Olympia Christnach/Waldbillig | 1–4 | FC Aris Bonnevoie |
Cessange | 0–10 | FC Progrès Niederkorn |
US Moutfort-Medingen | 1–11 | FC Victoria Rosport |
FC Noertzange H.F. | 0–11 | FC Koeppchen Wormeldange |
FC Excelsior Grevels | 0–3 | FC Schifflange 95 |
US BC 01 Berdorf-Consdorf | 0–3 | FC Hamm 37 |
FC Blue Boys Muhlenbach | 1–0 | Union Remich/Bous |
AS Rupensia Lusitanos Larochette | 0–4 | Union Mertert-Wasserbillig |
FC Jeunesse Useldange | 1–2 | AS Wincrange |
FC Sporting Beckerich | 1–2 | FC Racing Troisvierges |
FC Vinesca Ehnen | 0–8 | FC Green Boys 77 Harlange-Tarchamps |
FC 47 Bastendorf | 3–1 | FC RM 86 Luxembourg |
Union Remich/Bous | 1–4 | Daring-Club Echternach |
Redange | 0–7 | CS Fola Esch |
FC Attert Bissen | 1–3 | FC Red Boys Aspelt |
US Esch-sur-Alzette | 0–4 | FC Jeunesse Junglinster |
FC Racing Heiderscheid-Eschdorf | 0–3 | FC Tricolore Gasperich |
FC Red Black Pfaffenthal | 3–0 | Rambrouch |
Les Amis de la Moselle Remerschen | 0–9 | FC Brouch |
CS Obercorn | 1-2 | Tétange |
FC Olympique Eischen | 0–3 | Sporting Club Bettembourg |
FC Alisontia Steinsel | 2–3 | FC Lorentzweiler |
Iska Boys Simmern | 0–4 | FC Erpeldange 72 |
Medernach | 1–4 | FC Union Sportive Reisdorf |
US Boevange-sur-Attert | 2–3 | FC Jeunesse Gilsdorf |
FC Minière Lasauvage | 3–2 | Jeunesse Sportive Koerich |
FC Sporting Steinfort | 1–3 | AS Hosingen |
FC Berdenia Berbourg | 5–3 | AS Luxembourg |
FC Kiischpelt Wilwerwiltz | 1–7 | FC Red Star Merl-Belair |
FC Les Ardoisiers Perlé | 0–3 | US Hostert |
FC Flaxweiler-Beyren Udinesina 01 | 1-8 | CS Sanem |
Hupperdange | 3–1 | FC Jeunesse Biwer |
US Folschette | 2–9 | FC Jeunesse Canach |
Weiswampach | 3–5 | Sporting Club Ell |
FC Syra Mensdorf | 1-5 | US Feulen |
FC Kopstal 33 | 1–2 | FC Ehlerange |
Bye: US Sandweiler, FC UNA Strassen, FC Yellow Boys Weiler-la-Tour, FC Egalité Weimerskirch, AS Colmarberg, FC Marisca Mersch, FC Etoile Sportive Schouweiler, CS Bourscheid.
Round 2
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
7 October 2000 | ||
AS Hosingen | 0–4 | FC Wiltz 71 |
FC Racing Troisvierges | 0–5 | FC Etzella Ettelbruck |
FC Jeunesse Junglinster | 1–4 | FC Sporting Mertzig |
FC Berdenia Berbourg | 2–4 | F91 Dudelange |
FC Blue Boys Muhlenbach | 0–3 | FC Mondercange |
FC 47 Bastendorf | 0–3 | CS Hobscheid |
US Sandweiler | 0–5 | US Rumelange |
Red Boys Aspelt | 1–4 | Jeunesse Esch |
'FC Brouch | 1–6 | FC Avenir Beggen |
CS Sanem | 2–0 | FC Rodange 91 |
FC Jeunesse Canach | 2–10 | Union |
Union Mertert-Wasserbillig | 0–8 | CS Grevenmacher |
AS Wincrange | 1–4 | CA Spora Luxembourg |
FC Tricolore Gasperich | 0–4 | Petange |
FC Ehlerange | 1–5 | Scheieren |
FC Union Sportive Reisdorf | 1–5 | FC Mamer 32 |
Sporting Club Ell | 1–11 | FC Swift Hesperange |
FC UNA Strassen | 3–0 | UN Käerjéng 97 |
FC Yellow Boys Weiler-la-Tour | 5–6 | Hollerich |
US Mondorf-les-Bains | 0–1 | FC Aris Bonnevoie |
Daring-Club Echternach | 1–2 | FC Progrès Niederkorn |
FC Minière Lasauvage | – | FC Victoria Rosport |
US Feulen | – | FC Koeppchen Wormeldange |
FC Green Boys 77 Harlange-Tarchamps | 2–5 | FC Schifflange 95 |
Tétange | 1–5 | FC Hamm 37 |
FC Egalité Weimerskirch | 0–3 | CS Fola Esch |
FC Jeunesse Gilsdorf | 3–0 | FC Red Black Pfaffenthal |
FC Erpeldange 72 | 3–0 | Sporting Club Bettembourg |
FC Etoile Sportive Schouweiler | 3–2 | FC Lorentzweiler |
CS Bourscheid | 0–4 | FC Red Star Merl-Belair |
Hupperdange | 3–4 | US Hostert |
AS Colmarberg | 4–0 | FC Marisca Mersch |
Round 3
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
22 February 2001 | ||
FC Koeppchen Wormeldange | 2–2 (aet, p. 5–4) | FC Mondercange |
FC Red Star Merl-Belair | 1–5 | FC Aris Bonnevoie |
CS Sanem | 1–1 (aet, p. 5–6) | AS Colmarberg |
23 February 2001 | ||
FC UNA Strassen | 1–0 | FC Mamer 32 |
24 February 2001 | ||
FC Etoile Sportive Schouweiler | 0–7 | FC Sporting Mertzig |
FC Progrès Niederkorn | 1–2 | F91 Dudelange |
CS Grevenmacher | 0–1 | Jeunesse Esch |
CS Hobscheid | 3–2 | Union |
FC Swift Hesperange | 3–2 | CA Spora Luxembourg |
CS Fola Esch | 2–0 | Petange |
US Hostert | 0–2 | Jeunesse Schieren |
FC Jeunesse Gilsdorf | 0–1 | Hollerich |
FC Erpeldange 72 | 0–4 | FC Schifflange 95 |
11 April 2001 | ||
FC Victoria Rosport | 0–2 | FC Wiltz 71 |
FC Hamm 37 | 1–2 | FC Etzella Ettelbruck |
US Rumelange | 5–1 | FC Avenir Beggen |
Round 4
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
22 April 2001 | ||
Jeunesse Schieren | 0–2 | FC Wiltz 71 |
FC Aris Bonnevoie | 1–4 | FC Etzella Ettelbruck |
AS Colmarberg | 1–3 | US Rumelange |
CS Fola Esch | 0–1 | Jeunesse Esch |
CS Hobscheid | 3–0 | Hollerich |
FC Swift Hesperange | 6–1 | FC Schifflange 95 |
F91 Dudelange | 4–0 | FC UNA Strassen |
FC Sporting Mertzig | 2–0 | FC Koeppchen Wormeldange |
Quarter finals
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
9 May 2001 | ||
F91 Dudelange | 0–1 | FC Etzella Ettelbruck |
FC Wiltz 71 | 1–0 (aet) | FC Sporting Mertzig |
Jeunesse Esch | 0–3 | CS Hobscheid |
US Rumelange | 0–1 | FC Swift Hesperange |
Semi finals
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
16 May 2001 | ||
FC Wiltz 71 | 2–1 | CS Hobscheid |
FC Etzella Ettelbruck | 3–2 | FC Swift Hesperange |
Final
FC Etzella Ettelbruck | 5–3 | FC Wiltz 71 |
---|---|---|
Grettnich 24', 61', 80' Mischo 63' Holtz 82' | Fevry 45' Omerasovic 70' (pen.), 72' (pen.) |
Attendance: 1,136
External links
- RSSSF page
- Private homepage about everything regarding Luxembourg soccer (in German)
- v
- t
- e
Luxembourg Cup seasons
- 1934–35
- 1935–36
- 1936–37
- 1937–38
- 1938–39
- 1939–40
- 1940–41
- 1941–42
- 1942–43
- 1943–44
- 1944–45
- 1945–46
- 1946–47
- 1947–48
- 1948–49
- 1949–50
- 1950–51
- 1951–52
- 1952–53
- 1953–54
- 1954–55
- 1955–56
- 1956–57
- 1957–58
- 1958–59
- 1959–60
- 1960–61
- 1961–62
- 1962–63
- 1963–64
- 1964–65
- 1965–66
- 1966–67
- 1967–68
- 1968–69
- 1969–70
- 1970–71
- 1971–72
- 1972–73
- 1973–74
- 1974–75
- 1975–76
- 1976–77
- 1977–78
- 1978–79
- 1979–80
- 1980–81
- 1981–82
- 1982–83
- 1983–84
- 1984–85
- 1985–86
- 1986–87
- 1987–88
- 1988–89
- 1989–90
- 1990–91
- 1991–92
- 1992–93
- 1993–94
- 1994–95
- 1995–96
- 1996–97
- 1997–98
- 1998–99