Campionat d'Europa de natació de 1981
Tipus | Campionat d'Europa de natació |
---|---|
Esport | natació, salts, waterpolo i natació sincronitzada |
Organitzador | Lliga Europea de Natació |
Localització i Dates | |
Localització | Split (Comtat de Split-Dalmàcia) 43° 31′ N, 16° 26′ E / 43.51°N,16.44°E / 43.51; 16.44 |
Estat | República Federal Socialista de Iugoslàvia |
Interval de temps | 5 setembre 1981 – 12 setembre 1981 |
Número d'edició | 15 (1981) |
← 1977 1983 → |
El Campionat d'Europa de natació de 1981 va ser la quinzena edició del Campionat d'Europa de natació. La competició es va disputar entre el 5 i el 12 de setembre de 1981 a Split, Iugoslàvia.
Medaller
País amfitrió
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | RDA | 15 | 11 | 3 | 29 |
2 | Unió Soviètica | 13 | 11 | 8 | 32 |
3 | Regne Unit | 3 | 2 | 3 | 8 |
4 | RFA | 2 | 2 | 4 | 8 |
5 | Hongria | 2 | 0 | 1 | 3 |
6 | Suècia | 1 | 4 | 2 | 7 |
7 | Iugoslàvia | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Països Baixos | 0 | 3 | 4 | 7 |
9 | Polònia | 0 | 1 | 3 | 4 |
10 | Àustria | 0 | 1 | 2 | 3 |
11 | Itàlia | 0 | 1 | 1 | 2 |
12 | Suïssa | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | Romania | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | França | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | Espanya | 0 | 0 | 1 | 1 |
12 | Txecoslovàquia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 37 | 37 | 37 | 111 |
Resultats
Salts
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze |
Trampolí de 3 metres | Aleksandr Portnov (URS) | Sergei Kuzmin (URS) | Niki Stajković (AUT) |
Palanca | David Ambartsumyan (URS) | Vladimir Aleynik (URS) | Dieter Waskow (GDR) |
- Proves femenines
Proves | Or | Plata | Bronze |
Trampolí de 3 metres | Zhanna Zhirulnikova (URS) | Martina Jäschke (GDR) | Irina Kalinina (URS) |
Palanca | Katarina Zipperling (GDR) | Tatyana Belyakova (URS) | Martina Jäschke (GDR) |
Natació
- Proves masculines
Proves | Or | Plata | Bronze |
100 metres lliures | Per Johansson (SWE) | Jörg Woithe (GDR) | Sergey Krasyuk (URS) |
200 metres lliures | Sergey Kopliakov (URS) | Michael Söderlund (SWE) | Thomas Lejdström (SWE) |
400 metres lliures | Borut Petrič (YUG) | Vladimir Salnikov (URS) | Darjan Petrič (YUG) |
1.500 metres lliures | Vladimir Salnikov (URS) | Borut Petrič (YUG) | Rafael Escalas (ESP) |
100 metres esquena | Sándor Wladár (HUN) | Vladimir Shemetov (URS) | Viktor Kuznetsov (URS) |
200 metres esquena | Sándor Wladár (HUN) | Vladimir Shemetov (URS) | Frédéric Delcourt (FRA) |
100 metres braça | Yuriy Kis (URS) | Arsens Miskarovs (URS) | Gerald Mörken (FRG) |
200 metres braça | Robertas Žulpa (URS) | Arsens Miskarovs (URS) | Adrian Moorhouse (GBR) |
100 metres papallona | Aleksey Markovsky (URS) | Pär Arvidsson (SWE) | Vadim Dombrovskiy (URS) |
200 metres papallona | Michael Groß (FRG) | Phil Hubble (GBR) | Sergey Fesenko (URS) |
200 metres estils | Aleksandr Sidorenko (URS) | Giovanni Franceschi (ITA) | Josef Hladký (TCH) |
400 metres estils | Sergey Fesenko (URS) | Leszek Górski (POL) | Giovanni Franceschi (ITA) |
relleus 4×100 metres lliures | Unió Soviètica Vladimir Shemetov Vladimir Salnikov Aleksandr Chaev Sergey Kopliakov | Suècia Per Holmertz Per Wikström Lasse Lindqvist Per Johansson | RFA Peter Knust Wilfried Kuhlem Michael Groß Andreas Schmidt |
relleus 4×200 metres lliures | Unió Soviètica Vladimir Shemetov Vladimir Salnikov Aleksandr Chaev Sergey Kopliakov | RFA Michael Groß Gerald Schlupp Andreas Schmidt Frank Wennmann | Suècia Michael Söderlund Per Wikström Per-Alvar Magnusson Thomas Lejdström |
relleus 4×100 metres estils | Unió Soviètica Viktor Kuznetsov Yuriy Kis Aleksey Markovsky Sergey Krasyuk | Suècia Bengt Baron Glen Christiansen Pär Arvidsson Per Johansson | RDA Dirk Richter Sigurd Hanke Olaf Ziesche Jörg Woithe |
- Proves femenines
Proves | Or | Plata | Bronze |
100 metres lliures | Caren Metschuck (GDR) | Birgit Meineke (GDR) | Conny van Bentum (NED) |
200 metres lliures | Carmela Schmidt (GDR) | Birgit Meineke (GDR) | Conny van Bentum (NED) |
400 metres lliures | Ines Diers (GDR) | Carmela Schmidt (GDR) | Jackie Wilmott (GBR) |
800 metres lliures | Carmela Schmidt (GDR) | Ines Diers (GDR) | Jackie Wilmott (GBR) |
100 metres esquena | Ina Kleber (GDR) | Cornelia Polit (GDR) | Carmen Bunaciu (ROU) |
200 metres esquena | Cornelia Polit (GDR) | Jolanda de Rover (NED) | Larisa Gorchakova (URS) |
100 metres braça | Ute Geweniger (GDR) | Suki Brownsdon (GBR) | Larisa Belokon (URS) |
200 metres braça | Ute Geweniger (GDR) | Larisa Belokon (URS) | Grażyna Dziedzic (POL) |
100 metres papallona | Ute Geweniger (GDR) | Ines Geißler (GDR) | Karin Seick (FRG) |
200 metres papallona | Ines Geißler (GDR) | Heike Dähne (GDR) | Agnieszka Czopek (POL) |
200 metres estils | Ute Geweniger (GDR) | Petra Schneider (GDR) | Olga Klevakina (URS) |
400 metres estils | Petra Schneider (GDR) | Ute Geweniger (GDR) | Agnieszka Czopek (POL) |
relleus 4×100 metres lliures | RDA Birgit Meineke Caren Metschuck Ines Diers Susanne Link | RFA Marion Aizpors Karin Seick Ute Neubert Susanne Schuster | Països Baixos Annemarie Verstappen Monique Drost Wilma van Velsen Conny van Bentum |
relleus 4×100 metres estils | RDA Ina Kleber Ute Geweniger Ines Geißler Caren Metschuck | Unió Soviètica Larisa Gorchakova Larisa Byelokon Natalya Pokas Natalya Strunnikova | RFA Ute Neubert Andrea Schönborn Karin Seick Marion Aizpors |
Natació sincronitzada
Proves | Or | Plata | Bronze |
Solo | Carolyn Wilson (GBR) | Alexandra Worisch (AUT) | Marijke Engelen (NED) |
Duet | Caroline Holmyard (GBR) Carolyn Wilson (GBR) | Catrien Eijken (NED) Marijke Engelen (NED) | Eva-Maria Edinger (AUT) Alexandra Worisch (AUT) |
Equips | Regne Unit | Països Baixos | Suïssa |
Waterpolo
Prova | Or | Plata | Bronze |
Waterpolo masculí | RFA | Unió Soviètica | Hongria |
Referències
- «European Swimming Championships (Men)». GBRSPORTS.COM.
- «European Swimming Championships (Women)». GBRSPORTS.COM.